MOJA PRZYGODA Z FINLANDIĄ


Dzisiaj postanowiłam opublikować post, który właściwie powinien być pierwszym z cyklu „Sentymentalnie o Finlandii”, bo w końcu duży udział Finlandii w moim życiu nie dla wszystkich jest taki oczywisty. Zdarza mi się spotykać z pytaniami w stylu – „Ale dlaczego Finlandia?”. Często w takim przypadku udzielam krótkich, często wymijających odpowiedzi. Jednak źródło mojej fascynacji Finlandią znajduje się dużo głębiej.

Finlandia była jednym z tych krajów, o których pozytywne skojarzenia umacniały się we mnie przez cały okres mojego dzieciństwa. Połowicznie za sprawą lapońskiego Św. Mikołaja, a częściowo za udziałem kultowej dla mnie bajki - „Muminki”.

W późniejszym okresie pojawiło się zafascynowanie fińskimi zespołami muzycznymi, wśród których prym wiódł HIM, a parę lat później podczas pobytu w Bułgarii poznałam Fina, zbiegiem okoliczności noszącego to samo imię, co wokalista wspomnianej grupy. 

Tak rozwijała się moja miłość do Finlandii – od esejów i prezentacji przygotowywanych na zajęcia w ramach zaliczeń, po podróże po tym cudnym kraju, dostarczającym niesamowitych przeżyć.

Efektem przez ostatnie półtora roku 3 razy odwiedziłam Finlandię, co skłoniło mnie do krótkiej przerwy. Oczywiście moja miłość do Finlandii jest stała, tylko kolejną podróż postanowiłam przełożyć na 2016 r., mając w nadziei , że tym razem zawitam w bardziej północne części kraju. W międzyczasie będę zgłębiała wiedzę o Finlandii i dzieliła się ciekawostkami na facebookowej stronie #eFinnishing.

Tymczasem w tym roku planuję odwiedzić, po raz kolejny, Austrię i jak dobrze pójdzie - Rumunię. Z sentymentem wspominam zeszłoroczną podróż po Austrii i mam nadzieję, że w tym roku także przywiozę pozytywne wspomnienia. 

Z wyjazdem do Austrii wiążę także inne plany, które uatrakcyjnią mój blog. Wstępnie planuję wrócić z filmem, który pozwoli mi bardziej dogłębnie podzielić się z Tobą przeżyciami podróżniczymi. Jednak na razie nic nie obiecuję, ponieważ nie wiem, czy nadmiar obowiązków pozwoli mi na czas ukończyć wszystkie działania, niezbędne do zrealizowania tego celu.

PHOTO BY Róża Błaś

Comments