WSKAZÓWKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH PODRÓŻNIKÓW


Gdy dzisiaj myślę o swoich obawach, z którymi miałam do czynienia w związku z pierwszą podróżą, to sama się sobie dziwię. Jednak nic nie było dla mnie takie oczywiste, gdy pierwszy raz przekraczałam próg lotniska trzymając w dłoniach wydrukowany bilet elektroniczny i kartę pokładową. Znałam tylko godzinę odlotu i wiedziałam, że muszę gdzieś nadać bagaż.

Na środku były ustawione samoobsługowe kioski i stanowiska odpraw oznaczone logo przewoźników, wokół których - jak stado mrówek biegających tam i z powrotem - krzątali się podróżni.

Wówczas mój wewnętrzny obserwator podpowiedział mi, abym znalazła kogoś, kto podpowie mi jak przebrnąć przez to wszystko. W tym celu wyruszyłam na poszukiwanie punktu informacyjnego. O dziwo nie przysporzyło mi to wielkiego trudu. W ciągu kilkudziesięciu sekund mój wzrok zarejestrował go. Tam miły pan udzielił mi dokładnych instrukcji. Tak, że na dużo przed czasem dotarłam pod bramkę, a później wszystko poszło już gładko. Nawet później kolejna przesiadka na lotnisku w Kopenhadze - które wcale do małych nie należy - nie przysporzyła mi już zbytniego kłopotu.

Dzisiaj wiem, że nie ma co przejmować się zawczasu. W dobie nadmiaru informacji w sieci można uzyskać odpowiedź na każde nurtujące pytanie. Kwestia tylko dobrego planu i ogarnięcia wszystkiego w porę.

Teraz, będąc bogatsza o doświadczenie, sama mogę odpowiedzieć na pytania, które dręczyły mnie w trakcie planowania pierwszej podróży:

Czy zorganizować podróż na własną rękę czy z biurem podróży?
Jeżeli sam/sama po raz pierwszy przekraczasz granicę kraju i towarzyszy Ci wiele wątpliwości, skorzystaj z pomocy biura podróży. Tymczasem, gdy wyruszasz większą paczką - pokuście się o zaplanowanie podróży na własną rękę.

Jednak w każdym przypadku pozwól sobie na dozę swobody i daj się porwać chwili.

O czym należy pamiętać przed wyjazdem na lotnisko?
Nie bój się korzystać z ofert tanich linii lotniczych. Jednak jeżeli już godzisz się na ich usługi pamiętaj, aby wcześniej odprawić się przez Internet i wydrukować w domu wszystkie niezbędne dokumenty takie jak bilet i karta podkładowa. No chyba, że jest Ci wszystko jedno czy zapłacisz 150,00 zł (najmniej) za stronę wydruku.

No i upewnij się, że posiadasz odpowiednie dokumenty identyfikujące Twoją osobę takie jak paszport czy dowód tożsamości oraz wizę. Byłam już świadkiem jak roztargniona pani, będąc poproszoną o dowód osobisty na stanowisku odprawy granicznej przypomniała sobie, że włożyła go do innej torebki niż ta, którą miała ze sobą. Ot taki peszek!

W przypadku niektórych państw o wizę trzeba się ubiegać kilka miesięcy jak nie lat. Inne umożliwiają jej nabycie przez Internet (czasami wyłącznie, więc dobrze jest wcześniej zorientować się w temacie  – przykładem Turcja), a jeszcze inne na stanowisku odprawy granicznej.

Lepiej kupić walutę danego kraju w Polsce czy już będąc na miejscu?
Jeżeli w danym kraju obowiązuje waluta inna niż euro, to wybieram pieniądze w pierwszym lepszym bankomacie, który znajduję na lotnisku. Z kolei w przypadku euro kupuję walutę poprzez wirtualny kantor Alior Bank. Za każdym razem udaje mi się upolować korzystną cenę w stosunku do oferowanej przez wszystkie inne kantory.

Mam nadzieję, że te wskazówki choć trochę rozwieją Twoje obawy i upewnią Cię w dokonanych wyborach. Jeżeli masz jakieś inne pytania związane z podróżami, śmiało zamieść je w ramach komentarza do postu. Z wielką chęcią odpowiem na wszystkie.


PHOTOS BY Róża Błaś

Comments