RADIO MĘCZĄCY PASAŻER FM


W końcu spokojnie mogę się usadowić na siedzeniu i napisać poniedziałkowy post. Już nawet nie przeszkadza mi zamontowana do kolejnego siedzenia półka, która z racji częstości użytkowania – za nic nie chce się złożyć. Zwykle w środkach komunikacji pełni ona rolę pomocniczą, celem uczynienia podróży bardziej komfortowej. Na przykład można na niej postawić kubek lub położyć gazetę… a przynajmniej można się domyślać, że z takiego założenia wyszedł jej pomysłodawca. Jednak w moim przypadku jest trochę inaczej. Bo co takiego można powiedzieć o zwisającej półce, którą przez ok. 3 godziny trzeba podpierać kolanami?

Ale moim celem jest teraz dotrzeć na lotnisko w granicach wyznaczonego czasu i wejść na pokład statku powietrznego, który zabierze mnie do magicznej Lizbony i tylko to się na tę chwilę liczy. Żadna półka nie jest w stanie popsuć mi nastroju, gdy kolejny cel jest możliwy do osiągnięcia jak na wyciągnięcie dłoni.

Jednak wracając do sedna postu, bo nie drewniana półka jest jego dzisiejszym tematem, ale osoby, z którymi jesteśmy zmuszeni współdzielić naszą podróż. Tak, zmuszeni. Bo nie zawsze jesteśmy w stanie dobrać sobie współpasażera. Wiem, bo z racji moich samotnych podróży mogę powiedzieć, że mam to na porządku dziennym.

Czasami zdarza mi się słyszeć od znajomych głosy niezadowolenia z powodu gadatliwego towarzysza, który nie pozwala zmrużyć oka. Ale mi to odpowiada. Dzięki temu miałam możliwość poznania wielu niezwykłych osób. W końcu co człowiek to inna historia, inne pasje, inne doświadczenia.

Choć przyznaję, że niektórzy potrafią być bardzo męczący. Mimo wszystko tylko raz byłam zmuszona zastosować milczenie jako odpowiedź na brak przyjęcia zaproszenia do konwersacji.

Być może wynika to z mojej otwartości na poznawanie ludzi i ciekawości innych. Jednak cieszę się, że nie dojrzewałam w duchu skandynawskim, gdzie rozmowa z nieznajomym w środku komunikacji pretenduje do sytuacji naruszenia dobrych obyczajów.

Jeżeli kiedyś spotkasz mnie w swojej podróży, podejdź śmiało. Nie ważne czy akurat będziesz zmierzał/a w planowaną od kilku lat podróż po Państwie Środka czy wybierał/a się do Sfornych Gaci z wizytą u cioci. Bardzo chętnie wymienię z Tobą kilka zdań i poznam Twoją historię.


PHOTOS BY Róża Błaś

Comments