OH, PORTUGAL


Przede mną wyzwanie – przeprowadzenie prezentacji dotyczącej Portugalii w Hanza Café podczas jednego z cyklicznych spotkań w Toruniu, znanych pod nazwą Hanza Globetrotters. Zostały mi już niecałe 3 tyg., więc zabieram się do pracy, aby przygotować (być może także i dla Ciebie) wyczerpującą prezentację. W związku z tym jeżeli planujesz wziąć udział w wydarzeniu, a nasuwa(ją) Ci się jakieś pytanie(a) dotyczące Portugalii, nie krępuj się zamieścić je w komentarzu do tego postu. W miarę możliwości postaram się na nie odpowiedzieć 19 kwietnia (:

A tymczasem à la agenda:

Błądź, odkrywaj, inspiruj à maneira portuguesa

Czy to przypadek, że ponad 40 największych podróżników i odkrywców jest pochodzenia portugalskiego, a Król Portugalii był pierwszą osobą, z którą Krzysztof Kolumb podzielił się informacją o odkryciu Ameryki?

19 kwietnia podczas spotkania w ramach inicjatywy Hanza Globetrotters udowodnię Ci, że Portugalia to jedno z tych miejsc na mapie świata, które swoją magiczną mocą sprawia, że:

­ z każdym promieniem słońca, który oblewa czerwone dachy i klasycystyczne fasady,
­ z każdym krokiem postawionym w labiryncie wąskich uliczek prowadzących na zmianę to w górę, to w dół,
­ z każdą przejażdżką kurczowo trzymającego się szyn żółtego tramwaju,
­ z każdym widokiem prezentującym się zza murów finezyjnych pałaców,
­ z każdym krzykiem mew i zapachem oceanu
­ (...),
niczym Włóczykij, bohater powieściowego cyklu Tove Jansson o Dolinie Muminków, ma się ochotę wyruszyć w nieznane.

Będzie o takich miejscowościach jak: Lizbona, Sintra, Peniche, Baleal, Palmela, Setubal, a w tym: o starciu oko w oko z żółtym tramwajem, portugalskim brakiem nieśmiałości i kryzysie herbaty 2015.

Na koniec odpowiem na odwieczne pytanie: Portugalia – koniec czy początek?

P.S. Mam nadzieję, że organizatorzy wybaczą mi, że trochę ich ubiegłam i podzieliłam się z Wami informacją o spotkaniu. W każdym bądź razie obiecuję, że podlinkuję dla Was TUTAJ wydarzenie na Facebooku, gdy tylko zostanie ono utworzone.

PHOTOS BY Róża Błaś

Comments