TRÓIA | TRAVEL PHOTO DIARY


During my last stay in Setúbal I took the opportunity and caught a ferry to the Tróia Peninsula placed near here which I could only admire from the Arrabida Natural Park so far. Although, I don’t know where the reference to the mythical city came from, which all of us know well from school time, here luxury seems to pour over because of too much of it.

I can’t say that I have a rich travel experience, because in my opinion I still have a lot to get through, however, I find this place the most utopian one I have ever seen. Equally surprising were the stork statues which had been established as a symbol of this place.

* * *

Podczas ostatniego pobytu w miejscowości Setúbal skorzystałam z okazji i popłynęłam promem na nieodległy półwysep zwany Tróia, który dotąd mogłam podziwiać wyłącznie ze znacznej odległości z Parku Arrabida. Choć nie wiem skąd wzięło się to nawiązanie do mitycznego miasta, które każdy z nas dobrze kojarzy z czasów ławki szkolnej, to luksus wydaje się tu wylewać bokami z nadmiaru.

Nie mogę powiedzieć, że mam bogate doświadczenie podróżnicze, bo moim zdaniem nadal sporo przede mną, jednak uważam to miejsce za najbardziej utopijne jakie dotąd widziałam. Równe zaskoczenie wzbudziły we mnie rozlokowane w różnych punktach figury bociana, który okrzyknięto mianem symbolu tego Półwyspu.


PHOTOS BY Róża Błaś

Comments